Könyvjelző készítés
Amennyire vártuk a nyarat, olyan gyorsan el is telik. Hamarosan újból indul a mandula, kezdődik az ovi, suli. Sok leendő elsős szülő fog találkozni olyan kéréssel. javaslattal, hogy elsős gyermeke könyvébe ragasszon, készítsen könyvjelzőt.
Mindezt azért, mert még nem ismeri a számokat, betűket, így elég nehéz megérteni neki, hogy: „Nyisd ki a könyvet a 17. oldalon!”, hiszen hogy van ez leírva?
Ezért kitalálták, és szerintem is jó ötlet, hogy ragasszunk könyvjelzőt a könyvekbe.
De hogyan? Mit? Mennyi szalag kell? Ugye máris jönnek a kérdések.
Ma ebben a blogban ebben próbálok segíteni, adok tippeket, ötleteket, mutatok egyéb könyvjelzőket is, esetleg a nagyobbaknak is jól jöhet alapon.
Remélem tudok segíteni, nézzük a könyvjelző készítés lehetőségeit.
Alapanyagok
Először azzal kezdeném, ami mondjuk a legegyszerűbb, legpraktikusabb, legkevesebb anyagigénnyel jár.
Amire szükségünk lesz:
-szalag, lehet szatén, de ha nem égetjük el a végét, akkor le fog bomlani. Érdemes kissé vastagabb (nem szélesebb) szalagot választani, ami kevésbé foszlik, vagy köper szalagot, ripsz szalagot. A gyerekek miatt érdemes velük választani, ma már rengeteg színben, szebbnél szebb mintákkal lehet kapni.
-ragasztópisztoly, bármilyen folyékony ragasztó. Cellux csak rövid ideig megoldás, könnyen kiszakad, nem igazán ajánlom.
-olló
-gyufa vagy öngyújtó az elégetéshez. Óvatosan intézzük, nehogy a kezünket megégessük. Nekem sajnos állandóan sikrül, látszik, hogy nem dohányzom, az öngyújtó nem a barátom, se a folyékony műanyag.
-pár perc nyugi:).
Lássunk munkához!
Bocsánat a könyv minőségéért, de ez egy használt könyv. Előkotortam a gyerek elsős könyvét. Ezen jól látható mi a legegyszerűbb könyvjelző.
Ezt a módszert ott tudjuk használni, ahol vastag a könyv gerince.
Én a szalagot a könyv gerincénél és a kemény borítónál lévő résbe szoktam beragasztani.
Egy kis ragasztó a ragasztópisztolyból, vagy folyékony ragasztóból és szépen bedugom a résbe a szalagot. Esetleg valami vékony pálcával, fogpiszkálóval, hústűvel oda lehet nyomkodni, hogy mindenhol megfogja a ragasztó.
Abban az esetben, ha tűzött a könyv (úgy néz ki, mint a füzetek, tűzőgéppel vannak összetűzve), vagy nem kemény táblás a gerince és nincs rés, ott én a hátuljába szoktam beragasztani a szalagot.
A könyv hátuljába tesszük a szalagot. Én úgy szoktam, hogy a szalag hátoldalát teszem oda, azért mert a szalag szép oldalát szeretném ha látná a gyerek. Mutatom miről is beszélek.
Így ragasztom be szintén folyékony ragasztóval, vagy ragasztó pisztollyal a szalagot.
Ezután visszahajtom a szalagot. Ekkor lesz a szép oldala a könyvben.
Remélem látható, hogy hogyan fog kinézni a kész könyvjelző a könyvben.
Ha esetleg év közben elhasználódik, vagy a kicsi kezek elkezdik a szalagot birizgálni és elfoszlik, bármikor cserélhető.
Könyvjelző készítés másként
Most pedig nézzünk másik megoldást, azoknak, akik még nagyon lelkesek, kreatívnak érzik magukat. Mert ezek is aranyosak, van aki erre a fajtára esküszik, van ahol ezt kérik az iskolában.
Ne okozzunk csalódást, nézzük meg, ezt hogyan is kell elkészíteni.
Forrás: Pinterest
Itt sincs sok mindenre szükségünk.
-szalag
-gomb
-kalapgumi (van göbölyű és lapos, általában a gömbölyűből van nagyobb színválaszték)
-tű
-olló
-cérna
A szalag egyik végére fogjuk felvarrni a gumit.
Először nézzük meg, mekkora a gombunk és ahhoz mérten szabjunk le a gumiból.
Hosszabbra szoktuk hagyni, hogy legyen játéka, le és fel lehessen tenni a könyvre.
Ha levágtuk a gumit, akkor vagy összecsomózzuk, vagy összevarrjuk. Így kapunk egy kört. Ezt befogjuk a szalag végébe, a szalag végét ráhajtjuk és levarrjuk.
Másik végére varrjuk fel a kívánt gombot. Leht bármilyen figurás, színes, műanyag, fa, ami tetszik a gyereknek.
Ezt a könyjlezőt a borítóra tesszük és mikor halad a könyvvel a gyerek, akkor a borítóhoz fogatja a lapokat, ahol tartanak.
Ugye nem is olyan nehéz?
Mekkora szalagra van szükségem?
Most hogy már tudjuk melyik fajtát szeretnénk elkészíteni, jogos a következő kérdés, jó de hány métert vegyek?
Az iskola könyvek általában vagy A/4 -es méretűek, vagy ennek a fele A/5. Ezek lehetnek állók vagy fekvők.
Egy A/4-es lap 210*297 mm méretű. Az A/5 210*148 mm. Most ezeket a méreteket kell alapul venni.
Ha álló A/4-es, akkor 297 mm magas a könyv és azért szeretnénk ha kilógna kicsit a könyvjlező. Én kb 5 cm-t szoktam ráhagyni alul és felül 1-1,5 cm-t szoktam beragasztani. Alul a túl hosszú sem jó, mert a táskában beakadhat a tolltartó cipzárjába, spirál füzet spiráljába, stb. Tehár kb. 36 cm szalag egy kell egy álló A/4-es könyvhöz. Könnyebb számoláshoz legyen 35 cm. Ezt kell annyiszor megvenni ahány álló A/4-es könyv van.
Fekvő A/4-es és álló A/5-öshöz ugyanaz a méret kell. Mind a kettő 210mm magas. Így megint lentre 5 cm, felülre 1-1,5 cm. De szerintem 25 cm-rel elég számolni és könnyebb lesz a boltban is venni 25-tel osztható mennyiséget.
Remélem ezek alapján sikerül kiszámolni a mennyiséget, és könnyebben fog menni a munka.
Könyvjelzők nagyobbaknak
Készíthetünk szalagból, gombokból és gémkapocsból is kis könyvjelzőket nagyobbaknak. Szintén minimális ráfordítással készülhetnek el az egyedi könyvjelzők.
Nézzük meg, mi mindent tudunk még alkotni.
.
Forrás: Pinterest
Nézzük hogyan is kell ezeket elkészíteni.
Forrás: Pinterest
Csomózással is készíthetjük.
Forrás: Pinterest
Készíthetünk gombok, pomponok felhasználásával is.
Forrás: Pinterest
Most már, hogy tudjuk, milyen egyszerű a könyvjelző készítés, kívánok neked jó munkát és kellemes készülődést az iskolára. Javaslom a kis manókkal kiválasztani a szalagokat, gombokat, ezzel is segítve őket, hogy minél jobban várják az iskolát.
Ha kedvet kaptál az alkotáshoz a Gombocska webáruházban és boltban rengeteg gyönyörű anyag közül válogathatsz.
KLIKK alábbi képre:
Forrás: Pinterest
Sok sikert kívánok és szép napot!
Üdv: Kati