Üdvözöllek, ma a horgolni és kötni vágyóknak nyújtok egy kis segítséget. Összegyűjtöttem pár kifejezést amit ha meglátunk egy horgolási vagy kötés leírásban, akkor csak pislogunk nagyokat. Sokan azt hiszik, hogy ha lehorgolják a zárósort, akkor vége is van a horgolásnak, kötésnek, pedig ez nem így van. Ilyenkor van még dolgunk.
Mint egy kezdő főzni vágyó, aki elolvassa a receptet, ahol annyi van írva habarjuk be. De mi az a habarás? Hogyan kell csinálni? Most egy ilyen kifejezéssel foglalkozunk, csak nem a főzőcskézni vágyóknak, hanem a horgolást, kötést megtanulni, űzni illetve lezárni vágyóknak.
Blokkolás
Blokkolásnak vagy formázásnak nevezzük azt, amikor egy horgolt vagy kötött darabot méretre igazítunk. A kész munkát valamilyen módon benedvesítjük és formára igazítva megszárítjuk. A blokkolás arra is jó, hogy lehet vele változtatni az elkészült darabunk formáján, méretén is, de természetesen ez fonal függő is, illetve függ attól mennyire lazán vagy szorosan dolgoztunk.
A mellékelt kép jól mutatja, miért is van szükség blokkolásra. Az első képen a horgolt termékeknél láthatjuk a blokkolás hatását.
Itt viszont a kötött termékeknél szembetűnő a blokkolás hatása.
A legjobban alakítható a gyapjú, de nehogy azt gondoljuk, hogy akár egy méretet is tudunk növelni. Sajnos annyit azért nem. A pamuttal óvatosan kell bánni, mert ha nem vigyázunk elveszíti a formáját. A szintetikus fonalakból készült termékeket nem igazán lehet más milyen formára blokkolni, mint amilyen forma már a horgolás alatt is volt.
A kitűzés a következő módon történik. Gombostűkkel a vasalódeszkára vagy egy textíliával fedett táblára feltűzzük az elkészült munkánkat. . Ez azt jelenti, hogy az elkészült terméket sűrűn felgombostűzzük, ha pl. ruháról, sálról van szó, legalább 5 cm-ként. Ha igazítani kell, akkor most tudom kicsit nyújtani, változtatni. Ha olyan terméket készítettünk, aminél nagyon fontos, hogy a két széle egyforma hosszú legyen, akkor egy vonalzóval lemérjük az először kitűzött oldalt és ahhoz igazítjuk a másik oldalt is.
Nagyon jók erre a hungarocell darabok, amiket pl. elektronikai termékek vásárlásakor a dobozokba tesznek. Ezekbe könnyen bele lehet szúrni a gombostűket. Ezután attól függően, hogy milyen összetételű a fonal, hideg vízzel bepermetezzük a horgolt darabot, vagy vasalóval átgőzöljük.
A blokkolás igazából minden horgolt, kötött darabnak jót tesz. A blokkolás hatására a pálcák elrendeződnek, a kisebb egyenetlenségek kisimulnak, a csipkeminták kinyílnak. A fonal papírcímkéjét azért sem szabad kidobni, mert azon rajta van a kezelési utasítás, ami azért fontos, mert ennek megfelelően válasszuk ki , hogy milyen módon blokkolunk.
Mire van szükségünk a blokkoláshoz?
- Alap: erre tűzzük fel a horgolt darabunkat. Lehet matrac, parafa, hungarocell, polifoam, vasalódeszka, kinek mi van otthon.
- Anyagdarab: egy régi lepedő, asztalterítő tökéletesen megteszi
- Gombostűk: Sok kell belőle, műanyag végű, mert általában ez a fajta elég hosszú. A hosszúság azért kell, mert jól bele kell szúrnunk az alapba, hogy megtartsa pl. a kendőt.
- Spriccelő, szóróflakon: Kiürült hajbalzsamos flakonok, virág spricnik, ami jól porlaszt.
- Idő: egy kendőnél akár 70 perc is kell.
- Hely: ahol elférünk és a horgolmány is, mert egy nagyobb kendőnek, azért kell a hely.
- Centi: pl. sálaknál, hogy a két szél egyforma hosszú legyen
- Nagyi kockáknál vagy bármilyen olyan horgolásnál ahol több kisebb darab kerül majd összehorgolásra, ott érdemes hurkapálcikával blokkolni, mert akkor több darabot tudunk egymásra helyezni.
Milyen összetételű fonalat, hogyan érdemes blokkolni?
|
vízzel? |
gőzzel? |
alpaka |
igen, permetezéssel |
nem |
angóra |
igen, permetezéssel |
nem |
gyapjú |
igen |
lehet, de ne legyen túl meleg a vasaló |
gyapjúkeverék |
igen |
általában nem lehet |
kasmír |
igen, permetezéssel |
nem |
len |
igen |
igen |
mohair |
igen, permetezéssel |
nem |
műszál |
igen, általában permetezéssel ajánlott |
nem |
pamut |
igen |
igen |
selyem |
igen, permetezéssel |
nem |
Akkor most nézzük, a blokkolási lehetőségeket.
Vasalva blokkolás
Ezt a blokkolási formát a természetes fonalból, a kényesebb selymet kivéve pamutból, gyapjúból, lenből készült horgolásoknál használjuk. Méretre igazítva tűzzük ki a munkánkat. Most következik a gőzölés. A gőzölős vasalónál fontos, hogy megfelelő hőfokra állítsuk a vasalót, hogy gőzöljön, mert bizony nem minden hőfokon van ez a funkció.
Ezt követően gőzöljük át a horgolásunkat és hagyjuk megszáradni. Onnan tudjuk, hogy jó a hőfok, hogy az anyag megmozdul, változik a mérete. De nem tesszük rá közvetlen a vasalót az anyagra! Nagyon fontos, hogy ne érjen hozzá! Nagyon közel teszem a horgoláshoz, de nem ér hozzá. Szép lassan kell végig menni az anyagon, ne hagyjunk ki egyetlen részt sem. Ha ezzel kész vagyunk, kapcsoljuk ki a vasalót.
Ha most megérintjük a munkánkat akkor érezzük, hogy változott az anyag. Puhább, selymesebb, lágyabb. Hagyjuk megszáradni. Csak száradás után szabad gombostűket kivenni. Nagyon fontos, hogy csak akkor nyúljunk hozzá, ha teljesen kihűlt, mert a meleg fonal sérülékeny.
Ennél a blokkolásnál érdemes konyhai kesztyűt használni a forró gőz miatt, mivel nem tesszük rá az anyagra a vasalót, de közel tartjuk az anyaghoz, a kezünk felé áramlik a gőz és megégetheti a kezünket.
Nedvesítve blokkolás
Szintetikus fonalaknál (akril, nejlon) használjuk. Ezekből készült horgolmányunkat ne gőzöljük, és ne is vasaljuk, mert hő hatására károsodhat a fonal, a horgolásunk pedig lapossá válik. Ebben az esetben is méretre igazítva tűzzük ki a horgolt terméket, majd permetezőflakonból hideg vízzel egyenletesen permetezzük be. Hagyjuk megszáradni és utána eltávolíthatjuk a gombostűket.
Ha nagyi kockákat vagy sok kisebb azonos elemet kell blokkolnunk, akkor erre is van egy egyszerűbb megoldás.
Az alapba szúrjunk hurkapálcikákat, annyit ahány sarok van a blokkban.
Erre helyezzük fel az összes elemet.
Közben spricceljük meg őket. Ezen a szerkezeten hagyjuk megszáradni a blokkokat.
Természetesen más formákra is alkalmazhatjuk, a lényeg, hogy a sarkokat szúrjuk le.
Áztatva blokkolás
A horgolmányunkat áztassuk kézmeleg vízbe, majd mindenféle csavarás nélkül nagyon óvatosan nyomkodjuk ki belőle a vizet. Tekerjük törölközőbe, és így eltávolítjuk a felesleges nedvességet. Vízszintesen fektessük le a horgolt darabot, igazítsuk formára és hagyjuk megszáradni. Ezt a módszert akkor is szoktuk használni, ha újra szeretnénk formázni egy ruhadarabot.
Most már tudjuk, milyen módszert használjunk, de akkor hogyan is történik a pontos blokkolás?
Blokkolás menete
Az alátétet beterítjük a terítővel, törölközővel, amink van. Ez azért fontos, mert ez fogja elszívni a nedvességet. Ezt követőek kimossuk, vagy átöblítjük a horgolt anyagot ha áztatva blokkolás van. Kicsit meghúzogatva ráhelyezzük az alapra. Ha nem nedves blokkolás van, akkor szépen kicsit meghúzogatva kiterítjük az alapra a kész horgolt terméket. Ezután gombostűkkel megtűzzük. Most pedig hagyjuk megszáradni a nedves blokkolásnál, a többi esetben a fent leírtak szerint járunk el.
Arra kell ügyelni gombostűzéskor, hogy ha pl. parkettán végezzük, nehogy a tűt átszúrjuk az alapon és felkarcoljuk a parkettát. Ilyenkor mikor nagyobb anyagot tűzünk fel, vagy nagyon hosszú a tűnk, érdemes ferdén beleszúrni az alapba.
Most hogy már blokkoltuk a horgolt termékünket, elmondhatjuk, hogy befejeztük a horgolást. Most vagyunk kész. Remélem tudtam segíteni és most már bátran használod ezt a befejező folyamatot kendők, ruhák és egyéb horgolt vagy kötött termékeknél.
Szép napot kívánok és jó munkát!
Üdv:Kati
Régi „motoros” vagyok a kézimunkában, mégis mindig találok számomra hasznosítható ötletet. Nagyon örülök, hogy ilyen nagyszerű dolgokat tudok meg, mint pl. a blokkolás. Köszönet érte. További jó munkát és számtalan jó ötletet!
Mosás után újra blokkolni kell?
Kedves Enikő, akkor már nem, de érdemes kifeszítve vagy kifektetve szárítani. Üdvözlettel: Lévai Katalin
Nagyon hasznos összefoglalót írtál, minden blokkolással kapcsolatos kérdésemre választ adtál, köszönöm 🙂 A szemléltető ábrák is rendkívül jók!
Kedves Klaudia, örülök, hogy segíthettem! Szép napot és jó munkát! üdv:Kati
Köszönöm! Könnyen érthető, tökéletes magyarázat, illusztrációkkal.
Kedves Rózsika, örülök, ha tudtam segíteni. Jó munkát kívánok! Üdvözlettel:Kati
Kedves Kati! Köszönöm a blokkolás leírást, ilyen jól még nem olvastam.
Nagyon tetszik az utolsó képen a fotelre dobott takaró. Nagyon szeretném elkészíteni. Tudna-e leírást küldeni a hozzávalókról és a hatszögű részek elkészítésének menetéről
és összehorgolásuk megoldásáról.Előre is köszönöm. Nyíri Júlia
Kedves Júlia, e-mailben küldök mintákat. Az összehorgolásról és egy videót is,hogy könnyebb legyen. Szép napot és jó munkát kívánok. Üdvözlettel:Kati