Indiánsátor készítése gyerekeknek
Megkezdődött a nyári szünet, tombol a hőség. Arra gondoltam, hogy ebben a jó időben készítsünk a gyerekeknek egy kis bunkert, egy indián sátort, amiben el tudnak játszani, mégis kint vannak a kertben, de nem süti meg a fejüket a nap.
Amire szükségünk lesz az attól függően milyen formát válaszunk, 4-6 vagy akár több fa pálca, legalább 2 cm átmérőjű, zsinór, cérna, tű, olló és a pamutvászon.
Kezdjünk is hozzá a tervezésnek, szabásnak, varrásnak.
Először is el kell döntenünk a formát. Kör alapú lesz, négyszög, hatszög stb. Ez azért fontos, mert ennek fényében kell beszereznünk a faárut.
Nézzük meg milyen lehetőségeink vannak:
Forrás: Pinterest
Ez a forma kicsit több szerelést igényel, itt érdemes fúrni, csavarozni is.
Nézzük milyen lehet még.
Forrás: Pinterest
Ennél a kör alapnál legalább hat fa rúdra lesz szükségünk.
Forrás: Pinterest
Még mindig maradhatunk a négyszögnél.
Forrás: Pinterest
Most hogy már kiválasztottuk a formát, kezdjünk neki a szabásnak. A háromszögek száma a sátor oldallapjainak számától függ, tehát ennek fényében kell kiszámolnunk az anyagszükségletet. A legegyszerűbb, ha minden háromszög egy anyagból készül. Viszont ha rutinosnak érezzük magunkat, akkor akár félbevághatjuk a háromszögeket, felső része egy másik anyagból lehet, minden oldala lehet más mintázatú. Vagy nagyon harmonizáljanak a színek, vagy üssenek el nagyon.
Nagyon fontos, hogy mivel pamutvászonnal dolgozunk, az összemegy, akár 5-10%-ot is. Ezért mielőtt neki esünk a nagy ollóval mindenképpen avassuk be, vagy legalább 40 °C-on mossuk ki. Ezután kezdjünk neki a munkának.
Forrás: Pinterest
Először a rudakat kötözzük össze. Ha szélesebb rudakat vettünk, akkor fúrjunk a felső részre egy-egy lyukat. Nagyon fontos, hogy a lyuk helye pontos legyen minden rúdon, mert ennek segítségével tudjuk összekötni a sátrat. Minden lyuk pontosan egyforma helyen legyen kifúrva, pl. 25 cm felülről számítva. Ebbe fűzzük be a zsinórt és jó erősen kötözzük össze. Miután a sátor váza valahogy megállt, még egyszer megmérjük, hogy mekkorák is lesznek annak oldalai. Nehogy véletlenül meglepetés érjen minket. Ezután elkészítjük a szabásmintát.
Forrás: Pinterest
Az anyagot szabás előtt vasaljuk ki. Mindenhol mindig hagyjunk legalább 1-1,5 cm varrásszélt.
Szabjuk ki a háromszögeket. Amennyiben a pálcáknak külön bedugó részük lesz, akkor azokat is.
Amennyiben a tetején lesz pl. félkör dísz, akkor azt is most szabjuk ki.
Forrás: Pinterest
Forrás: Pinterest
Miután a szabásmintát elkészítettük, kiszabjuk a részeket. A hátsó és oldalsó részek kiszabása egyszerűbb. Az első részt hagyjuk a végére, mert ott az ajtó miatt kicsit jobban kell figyelni.
Kérdés cipzáros lesz, kötős, vagy csak nyitott. Teljesen nyitott vagy lesz felül egy zárt rész. Ezeket el kell döntenünk, hogy tovább tudjunk lépni.
Forrás: Pinterest
Ebben az esetben elől a háromszögünk három részből tevődik össze. Lesz a felső kis háromszög, és az alsó háromszög ketté vágva. Ide fogjuk bevarrni a cipzárokat.
Mutatok néhány szabásmintát segítségként.
Forrás: Pinterest
.
Forrás: Pinterest
Amikor kiszabtuk az oldalfalakat, akkor szabjunk 15 cm széles és kb 100 cm hosszú csíkokat. Ezekből fogjuk készíteni az oldalak közé varrt bújtatókat, amikbe a sátorrudakat lehet majd bedugni.
A kiszabott oldalfalakat kezdjük el összevarrni.
Az oldalak felső, rövidebbik részét hajtsuk kétszer vissza, és varrjuk le. Ezzel beszegjük.
Következő lépésben a 15*100 cm-es csíkok rövidebb oldalait is kétszer visszahajtjuk és levarrjuk.
Ezután varrjuk össze az oldalfalakat úgy, hogy közéjük tesszük a kettéhajtott bújtatókat.
Forrás: Pinterest
Amikor elkészültünk a hátsó és az oldalsó falakkal, jöhet az eleje, az ajtó rész.
Az ajtó részt kicsit magasabbra szabjuk, mert három részből áll.
Van felül egy kisebb trapéz, ez a felső rész. Két derékszögű háromszög. A két háromszög oldalati szintén kétszer visszahajtjuk, levarrjuk. Ez lesz az ajtónyílás. Ha cipzáras lesz, akkor ide varrjuk fel a cipzárat.
Ezután a két háromszöget hozzávarjuk a trapézhoz. Az így elkészült darabot hozzávarrjuk az oldalfalakhoz.
Bújtassuk be a rudakat a bújtatókba és már kész is vagyunk, jöhet a dekorálás.
Forrás: Pinterest
Ragaszthatunk, varrhatunk rá pomponos szalagot, készíthetünk rá díszeket, rojtokat. Varrhatunk alá kis takarót.
Takaró varrásánál, ha nem szeretnénk, hogy elcsússzon mindig a szőnyeg, akkor kis füleket vagy kötőket varrjunk a sarkaira, amivel kikötözzük a sátor rúdjaihoz.
Forrás: Pinterest
Mindenféle jópofa gyerekmintás anyagot lehet már kapni, amiből egyedi, gyermek számára tetsző, szoba színeivel harmonizáló sátrakat tudunk készíteni. Ha szükséged van egy kis inspirációra, itt kedvedre válogathatsz a pamutvásznak között.
https://meterarurovidaru.hu/pamutvaszon
Most már, hogy tudjuk, hogyan kell készíteni az indián sátrat, akkor kívánok neked jó munkát és boldog gyermekeket, akik ha meglátják az alkotásodat, nagyon fognak neki örülni.
Ha kedvet kaptál az alkotáshoz a Gombocska webáruházban és boltban rengeteg gyönyörű anyag közül válogathatsz.
KLIKK alábbi képre:
Forrás: Pinterest
Sok sikert kívánok és szép napot!
Üdv: Kati