Varrás otthon
Miért nem varr rendesen a gépünk?
Üdvözöllek, a mai témám a varrás otthon témához kapcsolódik. Sokan kértek tőlem tanácsokat a varrással kapcsolatban, ezért gondoltam hogy most összefoglalom kicsit a legtöbbször felmerülő gondokat, problémákat. Remélem, ismét hasznos ötleteket tudok adni neked, ha az otthoni varrás témája érdekel.
Nagyon bosszantó tud lenni, hogy ha végre van egy kis szusszanásnyi időnk, leülünk a varrógéphez, hogy megvalósítsuk a megálmodott ruhát, és egyszerűen nem varr a gép. Próbálkozunk mindennel, eltekerünk mindent, állítunk, kiveszünk, beteszünk dolgokat, de igazából nem is tudjuk mi micsoda, ki-kivel van, csak gomb, csavar és a végén lila köd.
Megpróbálom most egy csokorba összeszedni, hogy bizonyos jelenségeknél mit kell megnézni, átnézni. Ha szerencsénk van, akkor kis állításokkal és egyéb trükkökkel meg is oldottuk a problémát. Viszont ha továbbra is fennáll a probléma, akkor már kereshetjük is elő a közeli varrógép szerelő telefonszámát.
Ahhoz, hogy értsük mit kell tennünk érdemes megnézni ebben a kis videóban, hogy mi történik amikor varrunk a varrógéppel:
Forrás:youtube
Most már láttad, hogy hogyan alakulnak ki az öltések, talán könnyebb lesz megérteni a problémákat. Akkor nézzük is meg milyen problémák adódhatnak varrás közben:
Eltörik a tű
Amitől lehet:
- helytelenül van betéve a tű. A tűk legtöbbjének a combjának (felső rész) az egyik felén le van csapva a tű. Nem végig hengeres. Ennek a lapos résznek kell hátul lenni. A tűn pedig van egy vájat, ami végig fut lefelé a hegy felé, ez a tű elejét mutatja, ennek kell feléd lenni, mikor beteszed a tűt a tűtartóba.
- A tűszorító csavar túl laza. Az amivel befogtad a tűt, azt a csavart húzd meg.
- Elgörbült a tűd.
- A felső szál rosszul van befűzve. Fűzd újra a gépet.
- Felső szál túl feszes vagy túl laza, állíts rajta, nézd meg, hogy az anyagodhoz megfelelően van-e beállítva.
- Nem megfelelő tűt választottál az anyaghoz. Vastag anyaghoz vastag tű.
- Varrás közben nagyon húztad az anyagot, vagy hirtelen elmozdítottad. Varrás közben próbáld nem rángatni az anyagot. Amikor húzni kell, akkor sem kell olyan erővel tenni, hogy a tű eltörjön.
- Cipzár varráskor ha tű törik, rámentél a cipzárra. Próbálj megállni előtte és ha át kell menni rajta a géppel, akkor a kézi hajtást válaszd és óvatosan lassan haladj előre.
Szakad a felső szál:
Amitől lehet:
- Rosszul van befűzve a felső szál. Fűzd újra.
- Felső szál túl feszes, vagy túl laza. Állíts rajta.
- Felső szál túl vastag a tűhöz. Szálat vagy tűt kell cserélned.
Szakad az alsó szál:
Amitől lehet:
- Lehet, hogy az alsó szál összegubancolódott az orsóban
- Alsó szál fúl feszes vagy túl laza. Állítsd át.
- Alsó szál rosszul van befűzve. Fűzd újra.
Varrás közben hurkol a cérna alul vagy felül
Mitől lehet:
- Alsó vagy a felső szál feszessége nincs jól beállítva. Állítsd át. Ha az alsó szál hurkol, akkor a felsőn állíts, ha a felső hurkol, akkor az alsón.
- Felső szál nincs jól befűzve, fűzd újra. Nézd meg, hogy minden pöcökbe, ki-és beugróba be van-e fűzve a szál. Sok gépen már fel van rajzolva, hogy merre kell mennie a cérnának. Sokszor azt hiszed, hogy de jól van befűzve és lám pont a tű feletti kicsi hurokban nincs benne. Nézd át és fűzd újra.
- Nem megfelelő az orsó. Nézd meg, hogy az orsótokban jó méretű-e az orsód. Többféle méretű orsó van. Illetve van fém és műanyag, ez nem befolyásolja a varrást, ki mit szeret, miben hisz. A fém rozsdásodhat, ha leesik deformálódhat, a műanyag meg eltörhet. Nekem mind a kétféle van, egyikkel sincs gondom.
- Nézd meg, hogy jól van –e az orsó az orsótokban. Az orsónak az óramutató járásával megegyezően kell forognia az orsótokban. Ez a jó irány. Persze van néhány eset, varrógép, ahol nem így van, de az benne van a használati utasításban. Ilyenkor érdemes abban megnézni, de ha nem tudjuk hol van, akkor csak fordítsuk meg a bobint és meglátjuk mi lesz.
- Lehet, hogy az orsócérna nincs megfelelően kivezetve az orsótok feszítő lemezén és nem akadt bele a feszítőlemez hornyába. Nézd meg és korrigálj.
- Nézd meg, hogy a tű elég jól fel van- e helyezve a tűtartóba.
- A tűbe mindig elölről fűzd be a cérnát.
- Nézd meg nincs-e rátekeredve a cérna a tűre.
Gyűrődik az anyag varrás közben
- Felső szál vagy az alsó szál túl feszes.
- Felső szál rosszul van befűzve. Nézd át a befűzést.
- A szál szorul vagy valamiben elakad. Nézd át a cérna útját.
- Alsó szál egyenetlenül van felcsévélve az orsóra. Csévélj fel új cérnát.
- Nem megfelelő az orsó. Nézd meg, hogy nincs-e megnyomódva az orsó, és hogy jó-e a méret.
Kimaradnak öltések
- Tű nem elég hegyes vagy egyenes. Nézd meg a tűt, hogy milyen állapotban van, cseréld ki.
- A tű helytelenül van behelyezve. Nézd meg, hogy a jól áll-e a tű és kellően meg van-e húzva.
- Tű vagy a cérna nem megfelelő az anyaghoz.
- Felső szál rosszul van befűzve.
- Tűlemez alsó felén por, szöszmösz, anyag hulladék gyűlt össze. Kis varrógéptisztító kefével, vagy egy tiszta ecsettel próbáld meg kitakarítani, kifújni a hulladékot
Ha a varratban a felső szál laza képet mutat:
- Az alsó szál szálfeszessége nem megfelelő, a bobin külső oldalán lévő kis csavarral állítsd, vagy a gépen lévő szálfeszesség állítóval.
A varrás egyik legnehezebb része a szálfeszesítés beállítása. Vagy túl laza, vagy túl szoros, hol alul, hol felül nem szép az öltés. Ezen a képen jól látható a hibás és a jó varrat. Két anyagot varrunk össze és ilyenkor kell megnézni a varrásképet.
Az I. ábrán hibás a varrat, az alsó szálat nem feszíti a felső: vagy túl erős a bobinon a szálfeszesítő vagy túl gyengére van állítva a felső szálfeszesítő.
A II. ábrán is hibás a varrat, a felső szálat nem feszíti az alsó, vagy túl erősre van állítva a felső szálfeszesítő vagy túl gyenge a bobinon a szálfeszesítő.
A III. ábrán a tökéletes varrat van, a két összevarrt anyag középvonaláig behúzzák a cérnák egymást, a varrás így lesz maga a tökély. Ha most minden jó, akkor jobb ha nem állítasz semmit tovább és érdemes megjegyezni ezt a beállítást, hogy tudd, legközelebb ilyen anyagot milyen beállítással kell varrni.
Ha varraton az alsó szál képe laza:
- A felső szál feszessége nem jó. Feszesebbre kell venni a szálfeszesítővel.
A gép lassan és/vagy zajosan működik
- A gépet meg kell tisztítani vagy kenni.
- Az orsóban és/vagy az anyagtovábbítóban hulladék, anyag került. Takarítsuk ki.
Alsó orsó rosszul van feltekerve:
A szál levágásához használjunk ollót. Ha az látod, hogy egy vastag cérnaköteg tartja fogságban a gépet és nem indul semerre, akkor egy kisollóval el kell vágnod a köteget és szép lassan kitakarítani, kiszedni a bobint és levágni a cérnacsomókat, gubancokat. Nem szabad ilyenkor erőltetni a gépet. Ha be van akadva az anyag, akkor óvatosan ollóval próbáljuk meg kiszedni, elvágni a cérnákat. Ne rángassuk, mert könnyen kiszakadhat az anyagunk.
Ha a tű elakadt és nem indul a varrógép:
- Az anyaghoz nem megfelelő a tű. Nézz utána, hogy milyen anyaghoz milyen tűt érdemes használni.
- Nézd meg nincs –e behurkolódva az alsó szál a bobinba.
Varrógép szakítja a cérnát
- A felső szál rosszul van befűzve. Fűzd újra.
- A felső szál túl feszes. Nézd meg a beállítást.
- A tű rosszul van behelyezve. Ha fordítva teszed be, nem fejjel lefelé, hanem a hátulja megy előre, akkor is ezt produkálja a gép.
- A tű nem belevaló.
- Gyenge minőségű a cérnád, érdemes egy jó cérnára kicsit többet áldozni, mint hogy percenként szakadjon a cérna.
A felső szál mindig kiugrik a tűből, amikor elkezdesz varrni:
- Mielőtt leengeded a varrótalpat a varrás megkezdése előtt, fontos, hogy egy hosszabb felső szálad legyen. Legalább 10-15 cm cérnát húzzál ki és a talp mögé vezesd. Ha rövid cérnát hagysz és a szálfogó a legalacsonyabb ponton áll, akkor induláskor amikor a szálfogó eléri a legfelső pontját, magával húzza a szálat és kirántja a tűből. Érdemes a cérnát úgy befűzni, hogy a szálfogó a legmagasabb pontján áll, mert akkor biztosan nem tudja kirántani a cérnát akkor amikor elindul a varrógép.
Alsó szál csomóz:
- az orsód nem megfelelő irányba forog,
- a felső szálfeszítő lazára, az alsó pedig erősre van állítva.
- az óramutató járásával egy irányba forog az orsó, de vannak kivételek. Az orsó forgásirányát a magad felé fordított állapotban értem. Próbáld ki, és tedd be fordítva az orsótokba az orsódat.
- az orsótokot nem megfelelően “pattintottad” a helyére. Mikor behelyezed akkor egy kattanó hangnak kell lennie, amíg ezt nem hallod, nem vagy kész.
- Okozhatja az is a problémát, hogy a felső szálad valamelyik szálvezetőre duplán rácsavarodott.
- Ha a felső szálad fékje nagyon gyengére van állítva vagy a talp leengedésekor a nyitott szálfékező nem kapta el a cérnát.
- Esetleg túl vastag az anyag.
Remélem sikerül egy kis segítséget nyújtani a bajban. Sokszor a legegyszerűbb megoldás is csodákra képes. Mint látod, nagyon sok probléma megoldható, ha csak újra fűzzük a cérnát. Próbálkozz, sose add fel és ne feledd, a gépnek is lelke van:).
Jó varrást és szép napot kívánok Neked!
Üdv:Kati
Köszönöm szépen értékes volt számomra az információ és hozzá a kis videó
Sziasztok! Elég érdekes a kérdésem, overlock gépem 2.tűje nem kell mozogjon? Nincs öltésem ,befűzve jól van szerintem .Valaki tud segíteni ebben?
Kedves Nauzika, a géphez szokott lenne ábra, hogyan kell befűzni. Mindegyik szál külön színnel van jelölve. Ha nincs meg, akkor a típus alapján a neten rá kell keresni, hátha fent van. Lehet nem megfelelő sorrendben fűzte be a cérnákat, ez is nagyon fontos, nem megfelelő a szálfeszesség, nincs jól betéve a tű. sok hiba lehet érdemes végigmenni. Én először újból újrafűzném a gépet. Álatlában ez megoldja a problémát.
Kedves Kati!
Toyota varrógépem van. Egyszerüen nem varr a gépem.
Kedves Anikó, mindent jól befűzött? Alsó és felső szál is a helyén van? Bobint jól betette? Minden kábelt a jó helyre dugott be? Első körben ezeket nézze meg. Ha ezek jók, akkor a használati útmutatót érdemes megnézni, vagy ha nincs a típus alapján letölteni az internetről. Ha ott sem talál semmit, akkor érdemes egy varrógép szerelőt felkeresni. Remélem megoldódik a probléma. Szép napot:Kati
Sziasztok! Van egy jó kis NDK-s Veritas Rubina (textima) gépem. Fél éve volt szervízben szépen beállították rajta mindent. Azóta sokat használtam kis ideje csak porosodott. Most ha elővettem észrevettem hogy csomózzta a cérnát, szépen beállítottam. Az alsó orsón meglazult a csavar ami a véráramba fogja. Most szépen varr. Minden varrásnemben. Viszont amikor hátramenetbe kapcsolok akkor egyből elszakítja a felső szálat. Tanácstalan vagyok. Jól van befűzve a cérna és a tű sincs fordítva.
Kedves Szandra, nem lehet hogy túl feszes a szál? Nincs megtekeredve a cérna a tűnél? Érdemes tűt cserélni, megnézni akkor mi történik. Üdvözlettel: Lévai Katalin
Sziasztok! Singer varrógépek van asztali, egyszerűen nem varr, mi lehet a gond!?
Fut az anyag a talp alatt de nincs öltés, minden be van fűzve, mégse működik. Mi lehet a probléma?
Kedves Anita, nem lehet, hogy az orsózáshoz átállított valamit? Pl a forgó oldalsó kereket kihúzta az orsózáshoz, és azután elfelejtette visszanyomni? A talpat leengedte? Mozog a tű? Ha továbbra sem működik érdemes szakemberhez vinni. Üdvözlettel: Lévai Katalin
Nem megy az anyag mozgatom var de nem viszi az anyagot
Az anyagtovábbító a tű alatt jól be van csavarozva, leengedte a talpat? Nem lehet, hogy az anyagtovábbítót lesüllyesztette? Van gép, ahol lehet rajta állítani. Az is lehet, hogy becsomózta a szálat és azon a kis nyíláson behúzta az anyagot is és azért nem megy tovább az anyag. Szét kellene ott lent szedni, megnézni nincs-e ott valami csomó, anyagmaradvány. Üdvözlettel: Kati
Szia ez történik egyfolytában. Be illeztem. ,,, Alsó orsó rosszul van feltekerve:
A szál levágásához használjunk ollót. Ha az látod, hogy egy vastag cérnaköteg tartja fogságban a gépet és nem indul semerre, akkor egy kisollóval el kell vágnod a köteget és szép lassan kitakarítani, kiszedni a bobint és levágni a cérnacsomókat, gubancokat. Nem szabad ilyenkor erőltetni a gépet. Ha be van akadva az anyag, akkor óvatosan ollóval próbáljuk meg kiszedni, elvágni a cérnákat. Ne rángassuk, mert könnyen kiszakadhat az anyagunk.”’
Alul a lemez allá be viszi az anyagot. Ki is lyukasztota. Csak újra orsozom és jó lesz? Már tűt cseréltem orsot forditótam, szál feszeséget állítótam. Újra még nem orsoztam. Rengeteg cérnát takarítottam alulról ki. Minden segítség köszönöm.
Üdv Mertzné Tamása Mónika
Kedves Kati. Az én gépemmel az a baj hogy a hurokfogó mindig elállitódik. Most volt szerelőnèl és ismét több mm el a tű hamarabb ér le. Hogyan tudom ezt beállitani magamnak. Tisztelettel Erika.
Kedves Erika, sajnos ebben nem tudok így látatlanban segíteni, érdemes a szerelőt megkérdezni, illetve garanciális javítást kérni, ha most volt ott és már megint rossz. Sajnálom, hogy nem tudtam segíteni.
Üdvözlettel: Kati
Kedves Kati!
Lucznik varrógépem hiába állítom cik-cak varrásra egyenesen varr.Tudnál segíteni mi lehet a probléma? Köszönöm Erzsi
Kedves Erzsébet, sajnos ezt szerintem muszáj lenne megnézetni szerelővel. Ez már nem sima beállítási gond lehet. Üdvözlettel: Kati
Sziasztok!
Brother varrógépem nem húzza fel az alsó szálat. Mi lehet a gond?
Köszönöm
Kedves Julcsi, lehet fordítva tetted be az orsót. Vagy nem pattintottad be a helyére rendesen. Próbáld meg újból behelyezni és nézd át a cérna befűzését.
Üdvözlettel:Kati
Kedves Kati!
Köszönöm az alapos, mindenre kiterjedő jótanácsokat! Meg is találtam a gyógymódot a szeretett Singerem javítására. Örülök, hogy ráakadtam a „Gombocskára”! Ha gondom akad, már tudom hova forduljak. KÖSZÖNÖM!
Üdvözlettel: Sári
Kedves Sári, ennek nagyon örülök. Boldoggá tesz, ha tudok segíteni. Jó varrást és alkotást kívánok! Szép napot! Üdvözlettel:Kati
A felül lévő cérna varrás közben rátekeredik az őt tartó tengelyre. A felső öltések túl lazák, az alsó mérete megfelelő lenne, de közben a felső cérnát behurkolja az alsószáli orsóra.
1938-ból való Singer villanygépem van, nem tudom hol és mit kell rajta állítani.
Ha van ötlete, kérném szépen a segítségét.
Az a gondom hogy a varrógép tűje egyáltalán nem mozdul
podolszk142 csévézéskor tökéletesen működik
Kedves Beáta,ha legutóbb csévézett, akkor valamit nem állított vissza, azért nem mozdul a tű. Pl van olyan gép aminek a tekerőjét kell kihúnzi csévéléskor, ha ezt nem tolja vissza, nem megy a tű. Remélem tudtam segíteni. Üdvözlettel: Kati
Két varrógépem is van, ( Brother XL 2000 és Silver Crest 8750) és mindkettőnél hasonló hiba állt elő. Ha cikk-cakk varrásra állítom, néhány cikk-cakk öltés után csak egyenesen varr, vagy néha csinál egy-két cikk-cakkot az egyenes varrás közben.
Mi lehet az oka? Hol keressem a hibát?
Köszönettel: Németh László
Kedves László, ha az állító tárcsa jól van beállítva, és mégis így varr, akkor szerelőt kell keresnie. Sajnos ezt már csak ő tudja megnézni és megmondani mit lehet vele csinálni. Remélem sikerül minél olcsóbban megoldani. Egy idő után, ha nagyon nagy használatnak van kitéve az egyszerű háztartási gép, akkor ez előfordul.
Üdvözlettel. Lévai Katalin
Sziasztok! Találkoztatok már olyan problémával, hogy a felsō szál rátekeredik az alsó szál dobjára? Nem tudom hogy dobnak hívják-e, egy fém ház amiben a bobbit van. Nem minden esetben de elég gyakran. Új varrógéprōl van szó.
Kedves Gergely, elég feszes a cérna? A felső szál? Mindenhova befűzte a felső szálat? Jól van betéve a bobina a „dobba”? Bepattan, nem mozog? ilyenkor érdemes mindent kifűzni és újból fűzni az egészet. Az sem mindegy a bobin milyen irányban van benne a dobban. Ezket ellenőrizze, hátha megoldódik a probléma.
Üdvözlettel: Kati