Horgolt, kötött sálak
Most már beköszöntött a hideg idő, előkerülnek a sálak, sapkák, kesztyűk, fülvédők. Egyre többen keresnek meg azzal a boltban, hogy miből kössön sálat és vajon mennyi fonal szükésges egy sálhoz. Milyen hosszú lesz a sál? Milyen széles? Horgoljuk, kötjük? Milyen mintája lesz? Mennyire eszi a minta a fonalat?
Sok kérdés merül fel egy egyszerű sál elkészítése előtt is.
Forrás:gate.shop.hu
A sál lehet rövid, hosszú, közepes és körsál. Egy férfi rövid sál 140 cm hosszú. A közepes 175 cm, a hosszú 218 cm.
A rövid sálak az úgynevezett üzleti sálak. Dekorációs célt szolgálják. Általában nemkötjük meg.
A közepes sálak azok, amelyek már a sál funkcióját is betöltik. Ez a hossz az, amit köthetünk, tekerhetünk.
A hosszú sálak az úgynevezett túlméretes sálak. Többször is körbe lehet tekerni, méretük, fazonjuk eléggé sokféle. Összességében laza benyomást kelt ennek a viselete.
Csősál, mint a nevében is benne van egy cső, nem pedig egy hosszú téglalap. Ezt nem szoktuk tekereni, csak ráhúzhzuk a nyakunkra. Általában belebújunk és kész. Ma már kapható ebből is nagyobb méret, amit szintén többször is magunkra tudunk tekerni.
Forrás: mooglyblog.com
Nyaksálak mérete változó 20-30-40 cm szélesek általában. Ha ennél szélesebb, akkor eltakarja az arcunkat, úgy nézünk ki benne, mint aki maszkot visel. Bár most a maszk viselése kötelező, de pont a sálat nem fogadják el.
Forrás: dailycrochet.com
Azt mondják, úgy tudjuk meghatározni az ideális hosszt, ha a kész sál két végét megfogjuk, kicsit megfeszítjük és ha akkora, mint a széttárd karod, akkor ideális a hossza.
Forrás: handwerkjuffie.blogspot.nl
A sál anyagának kiválasztásánál sok mindenre kell figyelni, vagy érdemes vele foglalkozni, hogy akinek készül, annak jó lesz-e.
A gyapjút szeretik a természetessége miatt, de az is az előnye, hogy a gyapjú saját súlyának akár a 30%-át képes felvenni úgy, hogy közben nem érezzük a nedves hatást.
Hátránya az hogy a gyapjútól viszketünk általában, érzékeny bőrűeknek nem igazán ajánlott. Arra is figyelni kell, hogy a gyapjút kézzel mossuk. A gyapjú sálak vaskosak és nem mellesleg a gyapjú ára is elég magas.
Forrás: yarnspirations.com
Forrás: Pinterest
Akril szintetikus anyag, nem olyan hatása van, mint a gyapjúnak, de puha, könnyű. Allergiásoknak jó választás. Van már belőle antipilling akril, amit úgy készítenek, hogy kevésbé bolyhosodjon.
Akril olcsóbb, puha, de szöszölődik.
Forrás:Pinterest
Poliészter könnyű, nem gyűrődik, puha, jól tartja a színét, jól bírja a vizet. Sokszor keverik pamuttal, bambusszal, gyapjúval, hogy ötvözzék a természetes és a mesterséges anyagok pozitív tulajdonságait.
Pamut jól szellőzik, jó választás, de figyelnünk kell, mert kötés, horgolás közben egy keményebb hatást érünk el. Vannak már vékonyabb, könnyebb változatok, de a tiszta pamutnak súlya van, elég nehéz az ebből készült sál.
Forrás:Pinterest
Milyen színt válasszak?
Sálaknál nincs színkódex. Mindenfélét használhatsz, persze jó ha illik a kabátodhoz, hajadhoz, stb.
Ha melegebb tónusú a bőrünk, akkor érdemes aranyszíneknél mélyebb árnyalatokat választani. Például sárgát, narancsot, mézbarnát, rozsdabarnát, barnát, türkizt, mélyzöldeket, égszínkéket.
Természetesen nem kell ez alapján választani. Ha szeretnénk valami mást venni, mint ami a bőrtónusunkhoz illik, akkor válasszunk semleges színű sálat. A semleges nem jelenti azt, hogy unalmas is. Nem kell félni. Nem csak feketér, fehérre kell gondolni, szürkére vagy bézsre is eshet a választásunk.
Forrás:Pinterst
Én mikor sálat készítek, általában beleszeretek egy fonalba és ennyi. Megtetszenek a színei és kő kövön nem marad abból kendő vagy sál lesz. Engem nem izgat, hogy nem téli szín, miért kell télen komor színeket hordani? Nekem amúgy is a színek, a napfény adja a feltöltést, tehát a szürke kabátomhoz simán felveszek egy rózsaszín átmenetes, vagy kék-szürke átmenetes sálat. De jöhet a napsárga és a narancs is, minél színesebb, annál vidámabb. Persze vannak napok, alkalmak, amikor ez nem helyes, de a hétközhnapokat szerintem nyugodtan bolondítsuk meg színekkel, mintákkal.
Forrás:Pinterest
Most pedig nézzünk pár mintát, színt, formát. Remélem találsz közte kedvedre valót.
Forrás:Pinterest
Forrás:Pinterest
Néhány segítség. Mint mondtam az elején nagyon nehéz megmondani mennyi fonal kell egy sálhozh, sapkához, stb.Ez függ a mintától, fonal vastagságától, az alkalmazott tűtől.
Egy normál méretű sálhoz 150-200 gramm szükséges. Egy szélesebb sálhoz 200-300 gramm.
Egy bravo big fonalból, ami igen vastag fonal, egy gombócból egy db csősálat tudsz elkészíteni.
12-es kötőtűvel, kb egy 30 cm magas 65 cm körméretű sálat tudsz kötni. Lusta kötéssel egy gombóc elég. A lusta kötés azért eszi a fonalat.
Forrás: Pinterest
Kartopu jersey fonalból egy gombócból lusta kötéssel egy 25 cm széles 2,5 m hosszú sál jön ki.
Rajtunk múlik milyen fonalból, milyen fazont készítünk, egy a lényeg jól érezzük magunkat benne, ne legyen kényelmetlen a viselete, ne szúrjon, ne legyen elviselhetetlenül széles vagy hosszú.
Véleményem szerinte az átmenetes fonalaknál a horgolás vagy kötés mintáját nem bonyolítanám. A színek váltakozása adja az egésznek meg a különlegességét. Ha még mindenféle csavarás, extra motívumot teszünk bele, elveszíti a finom szépségét, ami a festésből adódik.
Egyszínű vagy cirmos fonalaknál lehet szerintem mintával feldobni a készítendő sálat, kendőt. Itt jól kijönnek a minták, szépen láthatóak a formák.
Természetesen ez az én véleményem, biztosan vannak minták, formák, amik ugyanolyan jól mutatnak átmenetesből mint egyszínű fonalból is. Érdemes kísérletezni.
Forrás:zen.yandex.ru
Az egyszínű sálakat könnyen fel tudjuk donbi egy jópofa gombbal, vagy kapoccsal. Vagy egy eltolt fazonnal. Nem kell megijdeni attól, hogy egyszínű fonallal készítjük a sálat, mert az egyszínűnél a kiegészítők, vagy egy jól megválasztott minta sokat dob a latba.
Forrás:schoenstricken.de
Ha kedvet kaptál az alkotáshoz a Gombocska webáruházban és boltban rengeteg gyönyörű anyag és fonal közül válogathatsz.
KLIKK alábbi képre:
Sok sikert kívánok és szép napot!
Üdv: Kati
